Kalamar Sosu ve Marine İşlemleri | Kalamar Tarifi

Çıtır Çıtır Tavuk Kalamar Leziz Yemeklerim
Tavuk Kalamar Resimli Tarifi – Yemek Tarifleri
Squid Pan and Garlic Aioli Sauce Recipe- Kalamar Tava ve Sarımsaklı Aioli Sos …

[Kalamar Sosu ve Marine İşlemleri | Kalamar Tarifi – Çipura Tarifi

Kalamar Sosu ve Marine İşlemleri | Kalamar Tarifi

Sos Hazırlama – Malzemeler:

Kalamar Sosu - Kalamar Marine
Kalamar Sosu – Kalamar Marine

1 çay kaşığı karbonat

1 çay kaşığı toz şeker

1 limon

1 bardak süt veya maden sodası

Daha önceden temizlenmiş ve halka şeklinde kesilmiş kalamarları ve bütün malzemeleri (süt hariç) geniş bir kap içinde karıştırıp iyice sıkarak yoğurmaya başlıyoruz. Bu sırada iyice köpürecek. Sıkıntı yok bu gayet normaldir. Bu sıkma ve ovalama işlemini ne kadar uzun süre yaparsanız kalamarlar o kadar kıvama gelir. Yaklaşık 30 dk kadar yapmanızı tavsiye ederim ki sonuç harika oluyor. Yorucu bir işlem olduğundan bu kadar uzun süre yoğurmak zor gelebilir. Eğer güzel bir sonuç istiyorsanız en azından 10 dk kalamarları güçlü şekilde sıkarak yoğurun.

Marine İşlemi

Yoğurdunuz kalamarların içine bir bardak süt veya maden suyunu döküp 1-2 dk kadar daha karıştırıyoruz.

Ardından hazırlamış olduğunuz bu karışımın ağzını dilerseniz streç filmle kapatıp buzdolabında dinlenmeye bırakıyoruz. Marine etme yani dinlendirme işlemi çok önemli bir bölümdür. Ne kadar uzun süre marine ederseniz kalamarlar o kadar yumuşar aksi halde lastik gibi olur.

Eğer vaktiniz varsa 1 gece buzdolabında bekletmenizi öneririm. Eğer vaktiniz kısıtlıysa en azından 2-3 saat kadar dinlendirin

Bu işlemlerden sonra pişirmeye başlarken sakın ola yıkamayın. Sosun içinden çıkardığınız kalamarları hafif silkeleyerek una batırıp tavada pişirebilirsiniz.

COMMENTS